Warsztaty Ścieżki Twórcze (5-9 lipca 2022)

Serdecznie zapraszamy na tegoroczna edycje warsztatów Ścieżki Twórcze organizowanych w gminie Leśna. Warsztaty są bezpłatne dla osób dorosłych zamieszkujących gminę i odbywają się codziennie popoludniami w godzinach 16-20 w dniach 5-9 lipca 2022 roku.

Zakres tematyczny ścieżek to:

Budownictwo naturalne/ciesielka

Ceramika

Tkactwo

Żywność (uprawa i przetwórstwo)

Tradycyjne rzemiosła w wydaniu praktycznym.

Warsztaty maja na celu nauczyć nowych umiejętności i rozwinąć kreatywność, uczestniczek i uczestników. Jest to okazja na spędzenia czasu na wspólnym twórczym działaniu i dobrym towarzystwie.

Efektem zeszłorocznej edycji, oprócz prywatnych dzieł osób uczestniczących jest wiata dla mapy Magiczne Izery postawiona w ‚punkcie widokowym w Miloszowie.

W tym roku budownictwo i żywność częściowo połączą swoje siły budując grządki edukacyjne dla Szkoły podstawowej w Leśnej. 

Zapisy na warsztaty pod linkiem:

https://forms.gle/DmbxAtCZEadHHSw2A

Poniżej opisy poszczególnych  ścieżek

Żywność

Wybierając ścieżkę żywnościową zapoznamy się z tradycją rolniczą i kulinarną regionu tak, aby wzmacniać naszą unikatową bioróżnorodność i czerpać z niej w przyszłości. 

Zbadamy temat suwerenności żywnościowej na przykładzie działań lokalnych kooperatyw spożywczych. Stworzymy permakulturowe grzadki edukacyjne dla szkoły podstawowej w Smolniku,na u których w praktyce poznamy proces uprawy warzyw od wysiewu, poprzez wysadzanie, aż do zbioru plonów i nasion, oraz nauczymy się tworzyć swój własny kompost i inne nawozy naturalne.

Następnie przejdziemy do tematu zielarstwa, pracy z roślinami i dzikiej kuchni dzięki czemu nauczymy się korzystać z okolicznych dziko rosnących roślin jadalnych.

Prowadzący:

Renata Korn

Malina Pszonak

Paulina Sulima

Warsztaty odbywać się będą na terenie gminy Leśna szczegółowe informacje co do lokalizacji i przebiegu warsztatów udzielać będziemy osobom uczestniczącym w czerwcu po zamknięciu zapisów!

W razie wszelkich pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt mailowy pod adresem:

sciezkitworcze@gmail.com

Zapisy pod Linkiem:

https://forms.gle/wserwbei15yiLyck8

Budownictwo Naturalne

Praktyczny kurs budowy konstrukcji ciesielskiej w technologii szachulcowej i w oparciu o założenia budownictwa naturalnego.

Ścieżka rozwija temat naturalnego budownictwa i tradycyjnych technik pracy w drewnie. Dodatkowo włącza wiedzę teoretyczną na temat lokalnej architektury i tradycji budowlanych, pogłębiając świadomość uczestników i uczestniczek w zakresie dziedzictwa regionalnego. Promuje zastosowanie lokalnych materiałów i zrównoważone metody budowania. 

W ramach warsztatów powstanie konstrukcja nośna dla pojemnika na deszczówke zasilającego grządki edukacyjne dla szkoły podstawowej, powstałe także jako owoc działań w projekcie (ścieżka żywność).

Oprócz wiedzy praktycznej dotyczącej obsługi narzędzi, obróbki drewna, budowania konstrukcji ciesielskich i pracy z naturalnymi materiałami, uczestnicy i uczestniczki będą mieli  okazję stać się częścią ekipy 

Celem kursu jest poznanie dziedzictwa kultury regionu, nabycie wiedzy technicznej i praktycznej z zakresu budownictwa oraz poznanie wartości pracy zespołowej. Jednocześnie uczestnicy i uczestniczki ze społeczności lokalnej staną się autorami trwałego elementu krajobrazu swojej gminy – praktycznego i estetycznego, służącego najmłodszym mieszkańcom gminy.

Prowadzący:

Jędrzej Cyganik

Warsztaty odbywać się będą na terenie gminy Leśna szczegółowe informacje co do lokalizacji i przebiegu warsztatów udzielać będziemy osobom uczestniczącym  w czerwcu po zamknięciu zapisów!

W razie wszelkich pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt mailowy pod adresem:

sciezkitworcze@gmail.com

Przemysław Hatłas

Skip to content