Konferencja samorządowców z premierem Mateuszem Morawieckim

27 lutego 2023 roku w Urzędzie Miejskim w Złotoryi odbyła się konferencja samorządowców z premierem Mateuszem Morawieckim.

Premier zaprezentował w skrócie programy realizowane przez obecny rząd kierowane do małych miast i gmin, “zapomnianych” przez wiele wcześniejszych rządów, które kierowały swoje działania głównie do dużych miast. 

W nawiązaniu do wypowiedzi premiera o ustawie z 2018 r o wspieraniu nowych inwestycji, Burmistrz Leśnej, Szymon Surmacz zwrócił uwagę, że ta ustawa niestety wyklucza takie miejscowości jak Leśna. Mimo przemysłowej przeszłości i ogromnej przestrzeni do inwestycji (jak pozostałości Dolwisu) firmy inwestujące w Leśnej nie mogą skorzystać z zapisów o preferencyjnych minimalnych nakładach inwestycyjnych, tylko dlatego, że nie mamy bezpośredniej granicy z Lubaniem – miastem z  ministerialnej listy miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Jest to zapis krzywdzący dla takich gmin jak nasza i bardzo utrudnia odbudowanie potencjału gospodarczego po upadku przemysłu włókienniczego w Leśnej – taką informację przekazał dziś burmistrz Szymon Surmacz na ręce pani minister Marzeny Machałek i premiera Mateusza Morawieckiego. 

Mamy nadzieję, że Rząd dostrzeże wskazany przez burmistrza problem i wprowadzi do ustawy korektę, która ułatwi nam przyciąganie inwestorów. Dziś firmy  mogą korzystać z preferencyjnych zapisów ustawy właściwie w każdej sąsiedniej gminie, tylko nie u nas, ponieważ w powiecie lubańskim tylko Leśna nie ma bezpośredniej granicy z Lubaniem, a dzieli nas zaledwie jedna wieś. 

Korekta zapisów ustawy pozwoliłaby naszej gminie na utworzenie strefy rozwoju przedsiębiorczości na terenie Dolwisu, w którym już lada dzień zaczną się pierwsze prace rozbiórkowe, przygotowujące teren do pierwszego etapu rewitalizacji. 

O problemach ze wsparciem dla przedsiębiorców informujemy w stałej zakładce na naszej www:

A o planach na DOLWIS w Panoramie Leśnej w sierpniu 2022:

https://panorama.lesna.pl/2022/sierpien-2022/

Skip to content