Policja ostrzega przed włamaniami do domów i mieszkań podczas wakacji

Okres wakacji, kiedy wielu mieszkańców wyjeżdża na urlop sprzyja włamaniom do mieszkań i domów. Policjanci apelują o czujność i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy pamiętać o tym, że Policja lub agencja ochrony nawet najskuteczniejsza, nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali!

Większość złodziei przed włamaniem się do domu lub mieszkania obserwuje domowników; ich zwyczaje, godziny wyjść do pracy, szkoły i czas powrotu. W przypadku bloków, złodzieje bardzo często korzystają z tego, że mieszkańcy się nie znają. Przestępcy wiedzą, że jest mała szansa aby ktoś zwrócił uwagę na to, że do mieszkania wchodzi ktoś, kto w nim nie mieszka. Każdy z nas, zna jednak swoich sąsiadów chociaż „z widzenia”. Dlatego naszą czujność powinny wzbudzić przebywające w pobliżu posesji obce, nieznane osoby, których zachowanie może wydać nam się podejrzane (np. wypytujące o sąsiadów) czy zaparkowane samochody na obcych numerach rejestracyjnych. W razie napotkania takich osób w pobliżu miejsca zamieszkania, należy zwrócić uwagę i starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących ich wyglądu, sposobu zachowania, mowy itp., numerów rejestracyjnych, marki pojazdu i powiadomić o tym fakcie jednostkę Policji.

Jak się ustrzec przed włamaniem?

Policjanci przypominają, że nie ma złotego środka, jednak przestrzeganie kilku prostych, podstawowych zasad bezpieczeństwa, może zapobiec kradzieży.

Policjanci radzą:

  1. Nigdy nie zostawiaj kluczy, w “umówionym” miejscu (np. pod doniczką, wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.
  2. Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Znajomy (przyjaciel, przyjaciółka) może nie przyjść, a złodziej wie ile ma czasu na włamanie.
  3. W razie zauważenia obcych osób przebywających w pobliżu budynków, których zachowanie budzi podejrzenie oraz wszelkich obcych pojazdów parkujących w rejonie posesji i na przyległym terenie -. niezwłoczne informuj Policję
  4. Wychodząc z mieszkania dokładnie zamykaj drzwi i zabezpieczaj okna i drzwi balkonowe tak aby nie można ich było z zewnątrz otworzyć.
  5. Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Jeżeli posiadasz cenne przedmioty np. dzieła sztuki oznakuj je w dyskretnym miejscu, w przypadku utraty będzie łatwiej je zidentyfikować. Najlepszym zabezpieczeniem dla pieniędzy, drogocennej biżuterii oraz kosztowności są konta bankowe i depozyty.
  6. Pozostawiaj zapalone światło przynajmniej w jednym z pomieszczeń wewnątrz budynku w przypadku nieobecności domowników (światło zapalone na zewnątrz przy nieoświetlonym wnętrzu może być wskazówką dla złodzieja, że w domu nikogo nie ma).
  7. Stosuj zróżnicowane systemy zabezpieczeń, kilka różnego typu zamków, alarmy.
Skip to content