Ścieżki twórcze 2021-2022

ŚCIEŻKI TWÓRCZE – edycja 2022
Fundacja Brwi i Stowarzyszenie Iseris serdecznie zapraszają na tegoroczną edycję warsztatów “Ścieżki Twórcze”, organizowanych w gminie Leśna. Warsztaty są bezpłatne dla osób dorosłych zamieszkujących gminę i odbywają się codziennie popołudniami w godzinach 16:00-20:00 w dniach 5-9 lipca 2022 roku.

Zakres tematyczny ścieżek to:
Budownictwo naturalne/ciesielka
Ceramika
Tkactwo
Żywność (uprawa i przetwórstwo)
Warsztaty odbywać się będą na terenie gminy Leśna szczegółowe informacje co do lokalizacji i przebiegu warsztatów udzielać będziemy osobom uczestniczącym w czerwcu po zamknięciu zapisów!

W razie wszelkich pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt mailowy pod adresem: sciezkitworcze@gmail.com

Tradycyjne rzemiosła w wydaniu praktycznym
Warsztaty maja na celu nauczyć nowych umiejętności i rozwinąć kreatywność, uczestniczek i uczestników. Jest to okazja na spędzenia czasu na wspólnym twórczym działaniu i dobrym towarzystwie.

Efektem zeszłorocznej edycji, oprócz prywatnych dzieł osób uczestniczących jest wiata dla mapy “Magiczne Izery” postawiona w punkcie widokowym w Miłoszowie.

W tym roku budownictwo i żywność częściowo połączą swoje siły budując grządki edukacyjne dla Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku.
Zapisy na warsztaty pod linkiem: https://forms.gle/DmbxAtCZEadHHSw2A

Warsztaty odbywają się we współpracy z Urzędem Miejskim w Leśnej
Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności

w ramach Programu Wspierania i Rozwoju Uniwersytetów Ludowych

Żywność

Wybierając ścieżkę żywnościową zapoznamy się z tradycją rolniczą i kulinarną regionu tak, aby wzmacniać naszą unikatową bioróżnorodność i czerpać z niej w przyszłości. 

Zbadamy temat suwerenności żywnościowej na przykładzie działań lokalnych kooperatyw spożywczych. Stworzymy permakulturowe grządki edukacyjne dla Szkoły Podstawowej w Smolniku, na których w praktyce poznamy proces uprawy warzyw od wysiewu, poprzez wysadzanie, aż do zbioru plonów i nasion, oraz nauczymy się tworzyć swój własny kompost i inne nawozy naturalne.

Następnie przejdziemy do tematu zielarstwa, pracy z roślinami i dzikiej kuchni dzięki czemu nauczymy się korzystać z okolicznych dziko rosnących roślin jadalnych.

Prowadzący: Renata Korn, Malina Pszonak, Paulina Sulima.
Zapisy na warsztaty pod linkiem: https://forms.gle/wserwbei15yiLyck8

Budownictwo Naturalne

Praktyczny kurs budowy konstrukcji ciesielskiej w technologii szachulcowej i w oparciu o założenia budownictwa naturalnego.

Ścieżka rozwija temat naturalnego budownictwa i tradycyjnych technik pracy w drewnie. Dodatkowo włącza wiedzę teoretyczną na temat lokalnej architektury i tradycji budowlanych, pogłębiając świadomość uczestników i uczestniczek w zakresie dziedzictwa regionalnego. Promuje zastosowanie lokalnych materiałów i zrównoważone metody budowania. 

W ramach warsztatów powstanie konstrukcja nośna dla pojemnika na deszczówke zasilającego grządki edukacyjne dla szkoły podstawowej, powstałe także jako owoc działań w projekcie (ścieżka żywność).

Oprócz wiedzy praktycznej dotyczącej obsługi narzędzi, obróbki drewna, budowania konstrukcji ciesielskich i pracy z naturalnymi materiałami, uczestnicy i uczestniczki będą mieli  okazję stać się częścią ekipy 

Celem kursu jest poznanie dziedzictwa kultury regionu, nabycie wiedzy technicznej i praktycznej z zakresu budownictwa oraz poznanie wartości pracy zespołowej. Jednocześnie uczestnicy i uczestniczki ze społeczności lokalnej staną się autorami trwałego elementu krajobrazu swojej gminy – praktycznego i estetycznego, służącego najmłodszym mieszkańcom gminy.

Prowadzący: Jędrzej Cyganik, Przemysław Hatłas
Zapisy na warsztaty pod linkiem: https://forms.gle/wserwbei15yiLyck8


Tkactwo

Zaczniemy od początku i będziemy snuć wątki. Przejdziemy ścieżkami historii, odwiedzając regiony a także epoki. Zwinne palce zaczną grać harmonijne wzory czółnem, wśród lnianych tonów. Zapraszamy na warsztat tkactwa z Joanną Polańską i ISERIS. Jeśli myślisz, że bardko to syn barda, nie czuj się zgręplowany – zapisz się na warsztat.

Podczas warsztatu poznasz: technologie uzyskania przędzy, techniki przędzenia nici,techniki tkania z pomocą tradycyjnych narzędzi,własne możliwości wyrobu podstawowych form tkackich oraz wytworzysz dla siebie jedną z takich form – utkasz chustkę, dywanik, tkaninę lub wypleciesz krajkę.

Prowadząca: Joanna Polańska
Zapisy na warsztaty pod linkiem: https://forms.gle/45gYcNcx1eJj6qcQ6


Ceramika

Biorąc udział w warsztatach, zdobędziesz wiele nowych umiejętności i wyniesiesz formy codziennego użytku, które sprawią ci przyjemność każdego dnia. Nauczymy cię podstawowych technik ręcznego formowania przedmiotów, między innymi budowanie z wałeczków, kuli oraz płata gliny. Poziom twoich umiejętności nie ma znaczenia najważniejsze są chęć rozwoju, zdobywania nowych doświadczeń. Wprowadzimy cię w świat ceramiki gdzie możliwość form jest nieograniczona.

Powstawanie gotowych form można podzielić na dwa najważniejsze etapy: Po pierwszym etapie, formowaniu przedmiotów, przeprowadzimy wypał w piecu do raku, gdzie wszystkie formy zamienią się w czerep gotowy do szkliwienia i malowania. Podczas drugiego etapu nauczymy cię jak pokrywać przedmioty szkliwem i malować kolorowymi glinkami po czym znowu włożymy je do pieca gdzie po kilku godzinach zamienią się w gotowe dzieła waszych rąk.

Prowadzący: Joanna Magyar, Artur Rej
Zapisy na warsztaty pod linkiem: https://forms.gle/45gYcNcx1eJj6qcQ6


ŚCIEŻKI TWÓRCZE – edycja 2021
Fundacja Brwi i Stowarzyszenie Iseris, serdecznie zaprasza mieszkańców gminy Leśna na bezpłatne warsztaty czterech Ścieżek Twórczych, odbywające się w dniach 15-19 czerwca 2021.

Warsztaty składające się z 5 popołudniowych spotkań po 4 godziny (15:00-19:00) pozwolą każdemu z uczestników rozwinąć wiedzę, a przede wszystkim praktykę w wybranej dziedzinie twórczej.
Zajęcia prowadzone są w małych, 5-cio osobowych grupach, co pozwala na przyjemną i owocną pracę.
Ścieżki stworzone są we współpracy z lokalnymi twórcami zajmującymi się każdą z dziedzin.
Warsztaty odbywać się będą na terenie gminy Leśna szczegółowe informacje co do lokalizacji i przebiegu warsztatów udzielać będziemy osobom uczestniczącym  w czerwcu po zamknięciu zapisów!

W razie wszelkich pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt mailowy pod adresem:
sciezkitworcze@gmail.com
lub  pod numerem telefonu 501 544 728 w godzinach 12:00-15:00
Kaja Kietlińska Główna Koordynatorka Projektu

FORMULARZ ZAPISU:
https://forms.gle/Bh9JKoD9n8tohaZh7

Zapraszamy też na fanpage projektu:
https://www.facebook.com/Ścieżki-Twórcze-103383241924708

Ścieżka Tkacka

Zaczniemy od początku i będziemy snuć wątki. Przejdziemy ścieżkami historii, odwiedzając regiony a także epoki. Zwinne palce zaczną grać harmonijne wzory czółnem, wśród lnianych tonów. Jeśli myślisz, że bardko to syn barda, nie czuj się zgręplowany – zapisz się na warsztat. Podczas warsztatu poznasz: technologie uzyskania przędzy,  techniki przędzenia nici, techniki tkania z pomocą tradycyjnych narzędzi, własne możliwości wyrobu podstawowych form tkackich oraz wytworzysz dla siebie jedną z takich form: utkasz chustkę, dywanik, tkaninę lub wypleciesz krajkę.

Ścieżka Żywnościowa

Wybierając ścieżkę żywnościową zapoznamy się z tradycją rolniczą i kulinarną regionu tak, aby wzmacniać naszą unikatową bioróżnorodność i czerpać z niej w przyszłości. Zbadamy temat suwerenności żywnościowej na przykładzie działań lokalnych kooperatyw spożywczych. Odwiedzimy ekologicznych rolników i rolniczki, u których w praktyce poznamy proces uprawy warzyw od wysiewu, poprzez wysadzanie, aż do zbioru plonów i nasion, oraz nauczymy się tworzyć swój własny kompost i inne nawozy naturalne. Następnie przygotujemy wspólnie jarskie tradycyjne dania z lokalnych składników oraz nauczymy się korzystać z okolicznych dziko rosnących roślin jadalnych.

Ścieżka Ceramiczna

Zapraszamy na warsztaty ceramiczne, podczas których, zdobędziesz wiele nowych umiejętności i wyniesiesz formy codziennego użytku, które sprawią Ci przyjemność każdego dnia. Nauczymy Cię podstawowych technik ręcznego formowania przedmiotów, między innymi budowanie z wałeczków, kuli oraz płata gliny. Poziom Twoich umiejętności nie ma znaczenia najważniejsze są chęć rozwoju, zdobywania nowych doświadczeń. Wprowadzimy cię w świat ceramiki gdzie możliwość form jest nieograniczona. Powstawanie gotowych form można podzielić na dwa najważniejsze etapy: formowanie i malowanie.
Po pierwszym etapie, formowaniu przedmiotów, przeprowadzimy wypał w piecu do raku, gdzie wszystkie formy zamienią się w czerep gotowy do szkliwienia i malowania. Podczas drugiego etapu nauczymy Cię jak pokrywać przedmioty szkliwem i malować kolorowymi glinkami po czym znowu włożymy je do pieca gdzie po kilku godzinach zamienią się w gotowe dzieła Waszych rąk.

Ścieżka Budownictwa Naturalnego

Serdecznie zapraszamy na praktyczny kurs budowy konstrukcji ciesielskiej w technologii szachulcowej i w oparciu o założenia budownictwa naturalnego. Ścieżka rozwija temat naturalnego budownictwa i tradycyjnych technik pracy w drewnie. Dodatkowo włącza wiedzę teoretyczną na temat lokalnej architektury i tradycji budowlanych, pogłębiając świadomość uczestników i uczestniczek w zakresie dziedzictwa regionalnego. Promuje zastosowanie lokalnych materiałów i zrównoważone metody budowania. W ramach warsztatów powstanie konstrukcja tablicy informacyjnej z elementami wypełnienia w technologii szachulcowej (glina i słoma), która zostanie zainstalowana na terenie gminy Leśna. Oprócz wiedzy praktycznej dotyczącej obsługi narzędzi, obróbki drewna, budowania konstrukcji ciesielskich i pracy z naturalnymi materiałami, uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję stać się częścią ekipy.
Celem kursu jest poznanie dziedzictwa kultury regionu, nabycie wiedzy technicznej i praktycznej z zakresu budownictwa oraz poznanie wartości pracy zespołowej. Jednocześnie uczestnicy i uczestniczki ze społeczności lokalnej staną się autorami trwałego elementu krajobrazu swojej gminy – praktycznego i estetycznego, służącego innym mieszkańcom i turystom odwiedzającym gminę.

Warsztaty odbywają się we współpracy z Urzędem Miejskim w Leśnej.
Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach Programu Wspierania i Rozwoju Uniwersytetów Ludowych.