Pamiętaj o obowiązku spisowym!

Niespełna połowa mieszkańców Gminy Leśna spisała się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Przypominamy, że tegoroczny spis jest obowiązkowy, a za niedopełnienie obowiązku grożą wysokie kary. Czas na spisanie się jest do 30 września 2021 roku.

Do dnia 23 sierpnia, a więc przez niemal pięć miesięcy trwania spisu, w Gminie Leśna spisało się zaledwie 45,8% mieszkańców (4556 osób). Do końca spisu pozostały niecałe 6 tygodni (upłynęło już 78,7% czasu przeznaczonego na spis). Lepiej nie odkładać tego obowiązku na ostatnią chwilę.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań po raz pierwszy jest obowiązkowy i przeprowadzany jest metodą samospisu internetowego.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej „kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie.” Kara grzywny może być nałożona również na osoby, które dokonają spisu po terminie, który upływa 30 września.

Grzywna za niedopełnienie obowiązku spisowego może wynieść nawet do 5 000 zł.


Metody dopełnienia obowiązku spisowego:

1. Samospis internetowy

Między 1 kwietnia a 30 września respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji samospisu, dostępnej na stronie internetowej GUS – kliknij, aby przejść na stronę.

Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym.

Logowanie jest możliwe za pomocą krajowego węzła identyfikacji elektronicznej lub z użyciem numeru pesel oraz nazwiska rodowego matki. Konieczne jest też zdefiniowanie własnego hasła.
W sytuacji, gdy osoba wypełnia formularz w wielu sesjach pracy, dostęp do formularza podczas kolejnego logowania będzie wymagał podania numeru pesel oraz hasła znanego wyłącznie temu użytkownikowi.

Cudzoziemcy nieposiadający numeru pesel muszą podać adres e-mail i zdefiniować hasło dostępu do konta. Na adres e-mail zostanie wysłany link aktywacyjny, którego otwarcie będzie wymagane do aktywacji konta. Osoby posiadające tego rodzaju konto mogą logować się wielokrotnie, podając e-mail oraz hasło.

Ważne! Samospis jest możliwy przez 14 dni od pierwszego zalogowania. W przypadku zablokowania konieczny jest kontakt z Infolinią spisową 22 279 99 99.

Osoby bez dostępu do internetu w swoim miejscu zamieszkania, mogą:

a. zadzwonić na numer Infolinii – tel. 22 279 99 99

wybierz:

1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, następnie
1 – Spisz się przez telefon lub
2 – Pomoc i informacje o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 oraz weryfikacja rachmistrza
Proszę wprowadzić kod pocztowy swojej miejscowości w postaci pięciu cyfr bez kreski (w przypadku Gminy Leśna to 59820, 59814 lub 59800 zależnie od miejscowości). Połączenie będzie obsługiwane przez Urząd Statystyczny we Wrocławiu.

Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Opłata zgodna z taryfą operatora.

b. przyjść do punktu spisowego w urzędzie, gdzie z pomocą przeszkolonego pracownika można dokonać spisu

Punkt Spisowy w Urzędzie Miejskim w Leśnej, ul. Elizy Orzeszkowej 11B
Punkt spisowy czynny od poniedziałku do piątku w godz. pracy Urzędu.
Nie ma konieczności umawiania wizyty – spis obsługiwany na bieżąco przez 5 pracowników.

2. Spis realizowany przez rachmistrza telefonicznie lub bezpośrednio

Z osobami które nie spiszą się samodzielnie, skontaktują się telefonicznie rachmistrzowie spisowi, w celu przeprowadzenia spisu w formie wywiadu telefonicznego.
Uwaga! Rachmistrzowie spisowi dzwonią wyłącznie z numerów telefonu: 22 82 88 888 lub 22 279 99 99

Kolejną opcją jest wywiad bezpośredni przeprowadzony przez rachmistrza w domu respondenta. Rachmistrz rejestruje odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym, które jest wyposażone w oprogramowanie do przeprowadzenia spisu.

Uwaga! Jeśli zadzwoni lub przyjdzie do nas rachmistrz, respondent ma OBOWIĄZEK udzielenia odpowiedzi!

Więcej informacji na temat Narodowego Spisu Powszechnego: https://spis.gov.pl/

Skip to content