70-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Świeciu
Rys historyczny OSP Świecie
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Świeciu powstała w 1952 roku i w tym samym roku została zarejestrowana Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. Do 2020 roku OSP mieściła się w małej poniemieckiej remizie. Jednostka liczyła wtedy 24 czynnych strażaków, a w skład pierwszego zarządu weszli: Prezes Wacław Juran, zastępca Michał Kuta, sekretarz Jaruchewicz. Do roku 1964 na wyposażeniu OSP była sikawka ręczna na bryczce konnej. Po pożarze stodoły w byłym PGR w 1964 r. Komenda Powiatowa PSP w Lubaniu wyposażyła jednostkę w motopompę P04. W 1968 r. jednostkę doposażono w druga motopompę P05 oraz ubrania bojowe, hełmy, pasy bojowe i obuwie gumowe. Zdemontowano sikawkę ręczną, a motopompę wraz ze sprzętem gaśniczym w dalszym ciągu przewożono na bryczce konnej. W 1987 r. Komenda Rejonowa PSP w Lubaniu przekazała samochód pożarniczy ŻUK GLM, a bryczka konna została przekazana jako eksponat dla OSP w Pobiednej.
W 1989 r. nastąpiła zmiana pokoleniowa w śród członków OSP. Po wyborach prezesem został Druh Henryk Jończyk, a naczelnikiem Druh Eugeniusz Burlik. Zmiany organizacyjne spowodowały, że OSP brała większy udział w gaszeniu pożarów i usuwaniu miejscowych zagrożeń. Średnio w roku strażacy wyjeżdżali do akcji 40 razy. Podczas powodzi w 2010 i 2013 r, OSP brała czynny udział w ratowaniu życia i mienia mieszkańców na terenach zalewowych Świecia, a w 2012 r. organizowała punkt czerpania wody podczas wielkiego pożaru zakładu IMKA w Lubaniu. Jednostka była organizatorem wielu obozów szkoleniowych dla młodzieży oraz imprez plenerowych dla dzieci i dorosłych. Druhowie wykonywali wartościowe prace społecznie użyteczne na rzecz swojej miejscowości jak i samej jednostki. Wybudowano 5 drewnianych wiat przystankowych dla dzieci dojeżdżających do szkół, wyremontowana budynek starej remizy strażackiej wraz z małą świetlicą, strażacy brali czynny udział przy wymianie pokrycia dachowego kościoła w Świeciu. W roku 2018 po śmierci naczelnika Druha Eugeniusza Burlika powołano nowy zarząd OSP. Prezesem zostaje Druh Mirosław Jaworski, a naczelnikiem Druh Paweł Ciesiulewicz.
Tego samego roku gmina Leśna rozpoczyna budowę nowej remizy strażackiej. W 2019 r. budowa zostaje zakończona, zostaje też przekazany z OSP Leśna średni samochód ratowniczo-gaśniczy Star 266, a z PSP w Lubaniu lekki samochód terenowy Tarpan Honker. OSP doposażana jest przez Gminę Leśna, Rade Sołecką, a także z własnych środków. Ekwiwalenty strażackie przeznaczane są na zakup umundurowania galowego i pokrywanie kosztów organizowanych warsztatów szkoleniowych i imprez rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży ze Świecia. Obecnie jednostka liczy 22 strażaków w tym 2 kobiety i 1 honorowy. Przedstawiony rys historyczny jednostki tylko w części pokazuje działalność i zasługi druhów na przestrzeni 70 lat i dowodzi jak nieodzowni i pożyteczni są strażacy dla lokalnej społeczności i gminnego systemu ratowniczego.
Uroczystość 70-lecia
28 maja 2022 roku odbyły się uroczyste obchody 70-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Świeciu. Wydarzenie rozpoczęto mszą świętą polową przy remizie strażackiej. Następnie kolumna składająca się z pocztów sztandarowych, zaproszonych gości, strażaków ochotników i jednostek OSP przemieściła się na plac przed remizą, gdzie odbyła się uroczysta zbiórka. Odsłonięto i poświęcono również tablicę upamiętniającą ś.p. Druha Eugeniusza Burlika – inicjatora budowy nowej remizy.
Meldunek o gotowości jednostek OSP do rozpoczęcia uroczystości, Prezesowi Zarządu Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Lubaniu – Druhowi Tadeuszowi Bace, złożył dowódca uroczystości Mirosław Jaworski. Po wciągnięciu na maszt flagi związkowej, odegraniu hymnu “Rycerze Floriana”, nastąpiły okolicznościowe przemówienia i wręczenie strażakom medali, odznak, pamiątkowych statuetek i dyplomów.
W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście: Prezes Zarządu Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Lubaniu – Druh Tadeusz Baka, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP – Waldemar Kleszcz, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu – bryg. Zbigniew Szyszło wraz z zastępcą bryg. Januszem Gabrysiem, Starosta Powiatu Lubańskiego – Walery Czarnecki, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lubańskiego – Iwona Korzeniowska-Wojsa, Burmistrz Leśnej – Szymon Surmacz wraz z zastępcą Marcinem Mireckim, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Leśnej – Małgorzata Borysiewicz oraz Radni Rady Miejskiej w Leśnej, Wójt Gminy Platerówka – Krzysztof Halicki, kapelan strażaków powiatu lubańskiego – ksiądz Grzegorz Niwczyk, proboszcz parafii w Grabiszycach Średnich – ksiądz Artur Węgiel, przedstawiciel zaprzyjaźnionej jednostki SDH Nove Mesto pod Smrkem – Ladislava Rabina, Sołtys Świecia – Mirosław Wilczyński, żona ś.p. Druha Eugeniusza Burlika – Pani Krystyna Burlik.
Dekoracja medalami
W trakcie uroczystości niektórzy członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Leśna zostali uhonorowani medalami i odznaczeniami korporacyjnymi.
Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie przyznało Druhowi Zbigniewowi Sołtysowi – członkowi Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSR RP w Lubaniu, Honorowy Medal im. Bolesława Chomicza.
Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie nadało Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa:
- Janowi Andrzejewskiemu (OSP Szyszkowa)
- Tadeuszowi Waleniście (OSP Szyszkowa)
- Pawłowi Ciesiulewiczowi (OSP Świecie)
- Mirosławowi Andrzejewskiemu (OSP Leśna)
- Janowi Janczewskiemu (OSP Leśna)
- Adamowi Smolińskiemu (OSP Leśna)
- Wiesławowi Karle (OSP Leśna)
Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP we Wrocławiu nadało Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa:
- Piotrowi Pentidisowi (OSP Leśna)
- Eugeniuszowi Franczukowi (OSP Świecie)
- Stanisławowi Witwickiemu (OSP Szyszkowa)
- Piotrowi Suśniakowi (OSP Szyszkowa)
Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP nadało Brązowy Medal za Zasługo dla Pożarnictwa:
- Pawłowi Stolarczykowi (OSP Leśna)
- Maciejowi Kurowskiemu (OSP Leśna)
- Andrzejowi Bejstrowi (OSP Leśna)
- Mirosławowi Jaworskiemu (OSP Świecie)
- Mateuszowi Kisło (OSP Świecie)
Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lubaniu nadało Odznaki “Strażak Wzorowy”:
- Marcinowi Maciołowskiemu (OSP Leśna)
- Łukaszowi Dziędziole (OSP Leśna)
- Ireneuszowi Dziekole (OSP Leśna)
- Danielowi Górzyńskiemu (OSP Leśna)
Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Leśnej nadało Złoty Medal Na Straży Burmistrzowi Leśnej – Szymonowi Surmaczowi, za “Innowacyjną strategię rozwoju Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Leśna”.
Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Leśnej nadało Odznaki “Za wysługę lat”:
- Dh. Janowi Andrzejewskiemu (50 lat -OSP Szyszkowa)
- Dh. Eugeniuszowi Franczukowi (40 lat – OSP Świecie)
- Dh. Wiesławowi Karle (30 lat – OSP Leśna)
- Dh. Tadeuszowi Waleniście (30 lat – OSP Leśna)
- Dh. Dariuszowi Drozdkowi (30 lat – OSP Świecie)
- Dh. Janowi Janczewskiemu (25 lat – OSP Leśna)
- Dh. Adamowi Smolińskiemu (25 lat – OSP Leśna)
- Dh. Mirosławowi Andrzejewskiemu (20 lat -OSP Leśna)
- Dh. Piotrowi Pentidisowi (20 lat – OSP Leśna)
- Sewerynowi Świerkowi (20 – lat OSP Świecie)
- Renacie Marszałek (20 lat – OSP Świecie)
- Dh. Pawłowi Ciesiulewiczowi (20 lat – OSP Świecie)
- Dh. Karolinie Burlik (20 lat – OSP Świecie)
- Dh. Ryszardowi Szelidze (20 lat – OSP Świecie)
- Dh. Stanisławowi Witwickiemu (20 lat – OSP Szyszkowa)
- Dh. Piotrowi Suśniakowi (20 lat – OSP Szyszkowa)
- Dh. Krzysztofowi Suśniakowi (10 lat – OSP Szyszkowa)
- Dh. Adrianowi Pełce (10 lat – OSP Szyszkowa)
- Dh. Zygmuntowi Świrskiemu (10 lat – OSP Szyszkowa)
- Dh. Juliuszowi Gule (10 lat – OSP Szyszkowa)
- Dh. Maciejowi Kurowskiemu (10 lat – OSP Leśna)
- Dh. Igorowi Białce (10 lat – OSP Leśna)
- Dh. Jackowi Wałaszkowi (10 lat -OSP Leśna)
- Maciejowi Borysowi (10 lat -OSP Leśna)
- Pawłowi Stolarczykowi (10 lat – OSP Leśna)
- Andrzejowi Bejstrowi (10 lat – OSP Leśna)
- Marcinowi Maciołowskiemu (10 lat – OSP Leśna)
- Mirosławowi Wilczyńskiemu (10 lat – OSP Świecie)
- Mateuszowi Kiśle (10 lat – OSP Świecie)
- Mateuszowi Jaszczurowskiemu (10 lat – OSP Świecie)
- Mirosławowi Jaworskiemu (10 lat – OSP Świecie)
- Ireneuszowi Dziekole (5 lat – OSP Leśna)
- Danielowi Górzyńskiemu (5 lat -OSP Leśna)
- Łukaszowi Dziędziole (5 lat – OSP Leśna)
- Dh. Łukaszowi Faltynowi (5 lat – OSP Szyszkowa
Wspomnienie Druha Eugeniusza Burlika
Eugeniusz Burlik całe swoje dorosłe życie poświęcił strażactwu ochotniczemu oraz pracy społecznej na rzecz mieszkańców naszej gminy. W latach 1975-1977 pracował w Zakładowej Straży Pożarnej w Giebułtowie. Od 1977 roku należał do Ochotniczej Straży Pożarnej w Świeciu. W latach 1989-2018 pełnił funkcję Naczelnika Jednostki. Od 2008 roku był członkiem Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Leśnej. W latach 1988-200 pracował jako ratownik-kierowca w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Lubaniu. Uzyskał wiele odznak i medali:
- w 1996 roku Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
- w 2004 roku Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
- w 2007 roku Odznakę “Strażak Wzorowy”
- w 2008 roku Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
Uchwałą nr 272/33/2012 z dnia 23.02.2012 Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie, przyznało Eugeniuszowi Burlikowi najwyższe odznaczenie w strażactwie ochotniczym – Złoty Znak Związku.
Eugeniusz Burlik był Radnym Rady Miejskiej w Leśnej w kilku kadencjach, w latach 2002-2010 oraz 2014-2018. Od 2002 roku czynił starania na rzecz budowy nowej remizy ze świetlicą dla OSP Świecie. Zakończenia tej inwestycji niestety nie doczekał…
Druh Eugeniusz Burlik zmarł 25 stycznia 2018 roku.
Categories:Aktualności